Tenis

Monica Niculescu a ratat calificarea în sferturi la Hong Kong după un meci de aproape trei ore

Monica Niculescu s-a înclinat în fața australiencei Daria Gavrilova, în optimile de finală ale turneului de la Hong Kong. Românca situată pe locul 87 în clasamentul mondial și australianca aflată pe locul 34, desemnată cap de serie numărul 7, au petrecut pe teren două ore și 52 de minute.

Gavrilova a câștigat primele cinci ghemuri ale meciului, apoi Niculescu și-a adjudecat următoarele trei jocuri, dar australianca s-a impus în primul set cu 6-3. În actul secund, Niculescu a condus cu 3-1 și 5-2, adversara s-a apropiat la 4-5, însă în cele din urmă românca a câștigat cu 6-4. Setul decisiv a început cu dominarea australiencei, scorul devenind 5-1 pentru Gavrilova. Însă Niculescu a revenit spectaculos și a egalat la 5-5. Au urmat alte două brecuri, iar la 6-6 a fost nevoie de tiebreak pentru departajare. Gavrilova a condus cu 4-1, apoi s-a impus cu 7-3.

A fost prima întâlnire dintre cele două jucătoare.

Pentru prezența în optimi, Monica Niculescu va primi 30 de puncte WTA și 7.195 de dolari.