Tenis

Ana Bogdan a fost învinsă categoric de Garbine Muguruza, în optimi la Hong Kong

Ana Bogdan a părăsit turneul de la Hong Kong, fiind învinsă de spaniola Garbine Muguruza, cap de serie numărul 4 și locul 13 în clasamentul mondial. Românca situată pe locul 78 în ierarhia WTA a câștigat doar trei ghemuri de-a lungul partidei.

De la 1-1 în primul set, Muguruza a câștigat patru ghemuri consecutive, reușind două brecuri și desprinzându-se la 5-1. Bogdan a făcut un brec, dar imediat Muguruza s-a impus din nou pe serviciul advers, adjudecându-și setul cu 6-2. În actul secund, spaniola a câștigat cinci ghemuri la rând, Bogdan a întrerupt seria cu un ghem pe propriul serviciu, dar Muguruza a închis partida, scor 6-1, la prima minge de meci avută.

A fost a doua întâlnire dintre cele două jucătoare, precedenta, disputată tot în acest an, la Monterrey, fiind câștigată tot de Muguruza.

Pentru prezența în optimile de finală, Bogdan va primi 30 de puncte WTA și 3.400 de dolari.