Sepsi-Gaz Metan 1-2. Medieșenii au câștigat cu un gol în minutul 89 și sunt pe podium

Gaz Metan Mediaș a învins în deplasare pe Sepsi Sfântu Gheorghe cu 2-1, într-un meci din etapa a 11-a a Ligii I. Este a patra victorie în ultimele cinci etape pentru Gaz Metan care se află pe podiumul campionatului. De cealaltă parte, Sepsi a pierdut pentru prima dată pe teren propriu în acest sezon. Covăsnenii nu suferiseră vreun eșec în ultimele cinci etape.

În minutul 22, Fofana a trimis în bară. Sepsi a condus după golul mijlocașului Yasin Hamed, jucător în vârstă de 18 ani, născut în România, aflat la a doua reușită din acest sezon. Însă Gaz Metan a egalat doar după șapte minute, prin Iulian Cristea, din pasa lui David Caiado. Cristea mai înscrisese o singură dată în actuala campanie. În final, portughezul David Caiado a adus victoria oaspeților, cu prima sa reușită în Liga I. Lusitanul joacă la Gaz Metan din luna ianuarie și mai marcase într-un meci din Cupa României.

În clasament, Gaz Metan ocupă locul trei, cu 20 de puncte. Sepsi este pe locul șapte, cu 16 puncte.

În etapa următoare, Sepsi înfruntă în deplasare pe Viitorul, iar Gaz Metan joacă acasă cu FC Botoșani.

Sepsi Sfântu Gheorghe – Gaz Metan Mediaș 1-2 (1-1)
Stadion: Municipal (Sfântu Gheorghe)
Goluri: Hamed 31 / Cristea 38, Caiado 89
Sepsi: Niczuly – Moura, Viera, Jovanovici, Sato – Velev, Vașvari – Tandia, Fülöp (Mensah 16), Hamed (Ștefan 61) – Simonovski (Karnițki 77). Antrenor: Eugen Neagoe.
Gaz Metan Mediaș: Pleșca – Crețu, Cristea, Constantin, Trif (Bușu 65) – Fofana, Luis Aurelio – Ely Fernandes, Olaru, Caiado (Chamed 90+1) – Fortes (Yazalde 79). Antrenor: Mihai Teja.
Cartonașe galbene: Mensah 85 / Fortes 57, Trif 60, Ely Fernandes 74, Olaru 84.
Arbitru: Radu Petrescu (București).