Marc Marquez s-a impus în prima ediție din istorie a Grand Prixului Thailandei la MotoGP

Spaniolul Marc Marquez a câștigat Grand Prixul Thailandei, cursă aflată pentru prima dată în calendarul Campionatului Mondial de motociclism viteză. Pe circuitul Burinam din orașul cu același nume, Marquez s-a impus în cursa clasei regine, fiind urmat de italianul Andrea Dovizioso și de spaniolul Maverick Vinales.

Italianul Valentino Rossi a sosit al patrulea, iar francezul Johann Zarco a completat Top 5.

Pentru Marquez, este al șaptelea succes din acest sezon, grație căruia s-a desprins la 77 de puncte față de Dovizioso, al doilea clasat în ierarhia sezonului.

Mai sunt doar patru etape programate în această stagiune. Următoarea este Grand Prixul Japoniei, la Motegi, pe 21 octombrie.