Concordia-Dunărea 1-1. Ilfovenii rămân neînvinși în campionat de la venirea lui Dorinel Munteanu

Concordia Chiajna și Dunărea Călărași au încheiat la egalitate, 1-1, într-un meci din etapa a zecea. A fost a doua partidă pentru Concordia sub conducerea antrenorului Dorinel Munteanu și al doilea meci fără înfrângere, după succesul de la Botoșani de runda trecută. De cealaltă parte, Dunărea bifează al patrulea meci fără eșec în deplasare, din șase disputate în acest sezon. Echipa călărășeană a pierdut doar la Sfântu Gheorghe și pe terenul lui FCSB, remizând la Chiajna, Giurgiu și cu Hermannstadt și câștigând la Ovidiu.

Dunărea a condus după un penalti acordat pe finalul primei reprize după faultul lui Nivaldo asupra lui Ndiaye. Hamidou Keyta a transformat, francezul înscriind primul său gol în Liga I. Concordia a egalat după o oră de joc, când Straton a respins greșit o minge, iar pe fază, Andrei Prepeliță a trimis în plasă, înscriind primul său gol din aprilie încoace. Gazdele puteau câștiga meciul, dar Batin a trimis în bară în minutul 87.

Dunărea se află pe locul 9, cu 13 puncte. Concordia a adunat 11 puncte și ocupă locul 11.

În etapa viitoare, Concordia înfruntă în deplasare pe FCSB, iar Dunărea primește vizita lui FC Voluntari.

Concordia Chiajna – Dunărea Călărași 1-1 (0-1)
Stadion: Concordia (Chiajna)
Goluri: Prepeliță 60 / Keyta 44-penalti
Cartonașe galbene: Pușcaș 41, Cucu 90, Șandru 90+3
Concordia Chiajna: Greab – Matei, Leca, Marc, Bărboianu – Prepeliță, Bucșa – Grădinaru (Cristescu 90+2), Deaconu, Nivaldo (Bawab 46) – Guessan (Batin 70). Antrenor: Dorinel Munteanu.
Dunărea Călărași: Straton – Țenea, Dobrosavlevici, Walace, Ispas – Cucu, Pușcaș (A.Munteanu 77) – Kanda (Simion 58), Pană, Keyta (V.Munteanu 67) – Ndiaye. Antrenor: Dan Alexa.
Arbitru: Horia Mladinovici (București).