CFR Cluj-U.Craiova 0-0. Craiovenii au ratat un penalti pe final de meci

CFR Cluj și Universitatea Craiova au încheiat la egalitate, 0-0, în epilogul etapei a zecea a Ligii I, un rezultat favorabil pentru liderul FCSB care are acum patru puncte avans în fruntea clasamentului. Campioana CFR are trei meciuri la rând fără victorie pe teren propriu și un singur succes în ultimele cinci etape. De cealaltă parte, U.Craiova are două victorii și o remiză în ultimele patru meciuri jucate în deplasare.

Țucudean a avut prima mare ocazie de gol, trimițând puțin alături de poartă în minutul 8. Cinci minute mai târziu, șutul lui Bancu a fost respins greu de Arlauskis. Portarul CFR-ului a intervenit din nou în minutul 17, la șutul lui Mitriță. La șase minute după pauză, Țucudean a șutat din careu, dar Pigliacelli a respins. Tot atacantul gazdelor a apărut la finalizare în minutul 72, la centrarea lui Manea, dar Pigliacelli a deviat în corner. De cealaltă parte, șutul lui Bancu din minutul 81 a ocolit milimetric poarta lui Arlauskis. În minutul 83, Mario Camora, la meciul 100 în postura de căpitan al CFR-ului, a comis un henț în careu, dar Mitriță a ratat penaltiul, trimițând peste poartă. U.Craiova a ratat un penalti și la precedentul duel direct la Cluj-Napoca, în luna mai.

CFR Cluj este pe locul trei, cu 17 puncte, la egalitate cu Astra Giurgiu și Gaz Metan Mediaș. U.Craiova ocupă locul șapte, cu 15 puncte.

În etapa următoare, CFR Cluj înfruntă în deplasare pe Astra, iar U.Craiova primește vizita lui Hermannstadt.

CFR Cluj – Universitatea Craiova 0-0
Stadion: Dr.Constantin Rădulescu (Cluj-Napoca)
CFR Cluj: Arlauskis – Manea, Lang, Vinicius, Camora – Djokovici, Hoban, Culio – Moutinho (Vera 85), Țucudean, Păun-Alexandru (Ioniță 63). Antrenor: Toni Conceicao.
Universitatea Craiova: Pigliacelli – Martic, Donkor, Kelici, Briceag – Mateiu (Fedele 76), Cicâldău, Bancu – Mihăilă (Rocha 66), Koljici (Bărbuț 90+2), Mitriță. Antrenor: Devis Mangia.
Cartonașe galbene: Culio 67, Ioniță 81, Camora 84 / Briceag 38, Mihăilă 44, Cicâldău 55, Donkor 57, Mitriță 90.
Arbitru: Istvan Kovacs (Carei).