Dublă Mercedes la Soci. Hamilton în fața lui Bottas datorită ordinelor de echipă

Britanicul Lewis Hamilton a câștigat Grand Prixul Rusiei la Formula 1, cursă programată la Soci, mărindu-și la 50 de puncte avansul în fruntea clasamentului sezonului față de rivalul său la titlu, Sebastian Vettel. Finlandezul Valtteri Bottas, colegul lui Hamilton de la Mercedes, a ocupat locul doi, cedându-i poziția lui Hamilton în urma ordinelor venite de la boxe.

Bottas a plecat din pole position și a rezistat în frunte imediat după start, fiind urmat de Hamilton și Vettel. Au urmat intrările la boxe, Bottas fiind primul, apoi în turul următor Vettel și un tur mai târziu și Hamilton. La revenirea pe pistă, Hamilton a fost în spatele lui Vettel, dar l-a depășit rapid pe german. În fruntea cursei a rămas Kimi Raikkonen, care a schimbat pneurile puțin mai târziu. Șefia cursei a fost preluată de Max Verstappen, plecat pe o strategie cu penuri soft. Olandezul care a împlinit 21 de ani chiar în ziua etapei a rezistat la conducere până în turul 43. În turul 25 a venit ordinul de la boxele Mercedes, iar Bottas, aflat pe locul doi, s-a lăsat depășit de Hamilton, apoi l-a blocat pe Vettel. După intrarea la boxe a lui Verstappen, Hamilton a devenit lider și a rămas în frunte până la final, fiind urmat de Bottas și Vettel. Raikkonen a încheiat pe patru, iar Verstappen a fost al cincilea.

Până la finalul sezonului mai sunt cinci etape. Următoarea rundă este Grand Prixul Japoniei, programată pe 7 octombrie.