Dinamo-Sepsi 0-0. Debut fără gol pentru Claudiu Niculescu pe propriul stadion

Dinamo București și Sepsi Sfântu Gheorghe au încheiat la egalitate, 0-0, în prima partidă din etapa a zecea a Ligii I. A fost primul meci pentru Dinamo în campionat sub conducerea lui Claudiu Niculescu, el debutând în funcția de antrenor în partida din deplasare cu Dacia Unirea Brăila, din Cupa României.

Dinamo are patru meciuri la rând fără victorie în campionat, în vreme ce Sepsi este neînvinsă de cinci partide consecutive.

Prima ocazie mare a meciului a venit abia în repriza secundă, minutul 51, când Nistor a trimis în careu, Niczuly a respins greșit, până la Salomao, care a șutat în portarul covăsnenilor. În minutul 66, Nistor a centrat, dar Grigore a reluat cu capul peste poartă. Sorescu a avut la rândul său o șansă importantă de gol în minutul 74 când a rămas singur cu Niczuly, dar a șutat în portar. Iar în minutul 79, Salomao a șutat din unghi, însă Niczuly a fost din nou la post.

Sepsi se află pe locul 3 în clasament, cu 16 puncte, la două puncte în urma liderului FCSB. Dinamo ocupă locul 10, cu 11 puncte.

În etapa următoare, Dinamo înfruntă în deplasare pe FC Botoșani, iar Sepsi joacă acasă cu Gaz Metan Mediaș.

Dinamo București – Sepsi Sfântu Gheorghe 0-0
Stadion: Dinamo (București)
Spectatori: 1.724
Cartonașe galbene: Grigore 50, Subotici 78, Nistor 90+1 / Drăghici 20, Velev 56, Tandia 90
Dinamo București: Penedo – Corbu, Mezague, Katsikas, Popovici – Cooper (Gomelt 46), Grigore (Subotic 73) – Hanca (Sorescu 59), Nistor, Salomao – Popa. Antrenor: Claudiu Niculescu.
Sepsi Sfântu Gheorghe: Niczuly – De Moura, Viera, Jovanovici, Sato – Velev, Vașvari – Drăghici (Hamed 84), Fülöp, Nouvier (Mensah 74) – Tandia (Karnițki 90). Antrenor: Eugen Neagoe.
Arbitru: Marius Avram (București).