Dinamo a învins acasă pe Wacker Thun din Elveția, în grupele Ligii Campionilor la handbal

Dinamo București a obținut a doua victorie în Grupa D a Ligii Campionilor la handbal, trecând la un singur gol diferență de Wacker Thun din Elveția, scor 35-34. Meciul s-a disputat în sala Dinamo din București.

Oaspeții au condus în prima parte a meciului, având și patru goluri avans, scor 9-5. Însă Dinamo a înscris cinci goluri la rând, trecând în avantaj, 10-9, apoi s-a desprins până la pauză, unde scorul era 19-14. În repriza secundă, Dinamo a condus în permanență, având șase goluri în plus în prima parte a reprizei, apoi mai mereu trei sau patru goluri avans. Însă Wacker Thun a revenit spre sfârșitul partidei, iar finalul a fost încins, cu Dinamo câștigând pentru un singur gol.

Tunisianul Amine Bannour, cu nouă goluri, a fost cel mai bun marcator de la Dinamo.

În clasamentul Grupei D, Dinamo este pe locul doi, cu patru puncte. Lider este Wisla Plock din Polonia, cu șase puncte.

În etapa următoare, Dinamo înfruntă în deplasare echipa finlandeză Riihimaen Cocks, pe 3 octombrie. Finlandezii au doar două puncte după trei etape, nereușind vreo victorie în primele meciuri jucate.