Irina Begu a fost învinsă în primul tur la Tașkent, unde era cap de serie numărul 1

Irina Begu a părăsit pentru al doilea an la rând turneul de la Tașkent, în Uzbekistan, în runda inaugurală. Românca aflată pe locul 53 în clasamentul mondial, desemnată cap de serie numărul 1 și campioană la Tașkent în 2012, a fost învinsă de Katerina Kozlova din Ucraina, locul 119 WTA.

Românca a condus cu 2-0 în primul set, a fost egalată la 2-2, dar a mai reușit un brec și a avut 3-2. Însă de aici, au urmat patru ghemuri la rând câștigate de ucraineanca în vârstă de 24 de ani care și-a adjudecat primul set cu 6-3. Begu a câștigat apoi primul ghem din setul secund, dar a venit o nouă serie bună a adversarei, de trei ghemuri consecutive. După un alt ghem obținut de Begu, Kozlova a mai câștigat alte trei la rând și s-a impus cu 6-2. Meciul a durat o oră și 16 minute.

Scorul meciurilor directe a devenit acum 2-2, după ce Begu câștigase primele două dueluri.

Pentru prezența în turul întâi, Begu primește un punct WTA și 2.220 de dolari.