U.Craiova-Viitorul 2-0. Dubla lui Koljici duce pe craioveni aproape de podium

Universitatea Craiova a învins acasă pe Viitorul Constanța cu 2-0, într-un meci din etapa a noua a Ligii I. Ambele goluri au fost marcate de bosniacul Elvir Koljici, jucător achiziționat la finalul lunii august. Este doar a doua victorie pe teren propriu pentru U.Craiova, după cea cu Dinamo, în primele trei meciuri de acasă din acest sezon oltenii obținând doar două puncte. Viitorul venea după două victorii consecutive în campionat, cu Hermannstadt și CFR Cluj.

Koljici a deschis scorul în minutul cinci, după o pasă de la Bancu, apoi a dublat diferența după pauză, în urma unui corner executat de Cicâldău. Bosniacul are patru goluri în trei meciuri pentru U.Craiova. Oltenii au avut și două bare în acest meci, la șuturile lui Mihăilă și Kelici, în minutele 19, respectiv 24.

În clasament, U.Craiova este pe locul patru, cu 14 puncte, la două puncte de liderul CFR Cluj. Viitorul ocupă locul opt, cu 13 puncte.

În etapa următoare, U.Craiova înfruntă în deplasare pe CFR Cluj, iar Viitorul întâlnește acasă pe Astra.

Universitatea Craiova – Viitorul Constanța 2-0 (1-0)
Stadion: Ion Oblemenco (Craiova)
Goluri: Koljici 5, 48
Cartonașe galbene: Kelici 69, Pigliacelli 82 / Țîru 47, Hagi 56, Mladen 79, Băluță 88
Universitatea Craiova: Pigliacelli – Martic (Dimitrov 87), Donkor, Kelici, Briceag – Mateiu, Cicâldău – Bărbuț (Burlacu 77), Mihăilă (Nuno Rocha 65), Bancu – Koljici. Antrenor: Devis Mangia.
Viitorul Constanța: Buzbuchi – Mladen, Luchin (Boboc 61), Țîru, De Nooijer – Vînă, Băluță, Mailson (Voduț 46) – Ciobanu (Artean 81), Drăguș, Hagi. Antrenor: Gheorghe Hagi.
Arbitru: Radu Petrescu (București).