Bernadette Szocs a fost eliminată în sferturile de finală la Campionatele Europene de tenis de masă

Bernadette Szocs a fost jucătoarea din România ajunsă cel mai sus la Campionatele Europene de tenis de masă de la Alicante, în Spania, dar nici ea nu a intrat în lupta pentru medalii, fiind eliminată în sferturile de finală.

Szocs a fost învinsă cu 4-1 de Li Qian din Polonia. Scorul pe seturi a fost 11-9, 11-6, 14-16, 11-6, 11-7.

Anterior, Daniela Dodean Monteiro a fost eliminată în optimi, Irina Ciobanu a pierdut în șaisprezecimile de finală, iar Elizabeta Samara nu a trecut de primul tur.

Anul trecut, la competiția pe echipe, România a câștigat aurul în concursul feminin, iar la precedenta ediție individuală, în 2016, Samara cucerea o medalie de bronz.