Sepsi-Voluntari 1-1. Sepsi a evitat eșecul cu un gol marcat în al șaselea minut suplimentar

Sepsi Sfântu Gheorghe și FC Voluntari au încheiat la egalitate, 1-1, în meciul care a deschis etapa a noua din Liga I. FC Voluntari a condus din minutul 28 al meciului și a fost foarte aproape să obțină prima victorie din acest sezon, dar Sepsi a evitat un prim eșec stagional pe teren propriu cu un gol marcat în al șaselea minut suplimentar.

Atacantul Geoffrey Malfleury din Martinica a deschis scorul, din pasa lui Belahmeur, marcând pentru al doilea meci consecutiv. Însă malianul Ibrahima Tandia a egalat, ajungând la patru goluri în acest sezon. Tandia înscrisese de două ori în etapa precedentă.

În clasament, Sepsi este pe locul doi, cu 15 puncte, la egalitate cu liderul FCSB. FC Voluntari rămâne pe locul 14, cu trei puncte.

În etapa următoare, Sepsi înfruntă în deplasare pe Dinamo, iar FC Voluntari întâlnește în următoarea săptămână de două ori pe FC Botoșani, mai întâi în Cupa României, apoi în campionat. Sepsi înfruntă în Cupă pe ASU Poli Timișoara.

Sepsi Sf.Gheorghe – FC Voluntari 1-1 (0-1)
Stadion: Municipal (Sf.Gheorghe)
Goluri: Tandia 90+6 / Malfleury 28
Cartonașe galbene: Velev 22, Tandia 41, Simonovski 63, Fülöp 87 / Ricardinho 30, Căpățînă 48, Vlad 65, Laïdouni 90+4, Vâtcă 90+5
Sepsi: Niczuly – Gabriel Moura, Viera, Jovanovici, Sato – Velev (Mensah 72), Vaşvari – Drăghici (Hamed 61), Fülöp, Nouvier (Simonovski 46) – Tandia. Antrenor: Eugen Neagoe.
FC Voluntari: Vâtcă – Ricardinho, Balaur, Zgrablici, Vlad – Răuță, Laïdouni – Căpățînă (Ciucur 81), Belahmeur (Sesar 90+3), Gheorghe – Malfleury (Gadze 76). Antrenor: Dinu Todoran.
Arbitru: George Găman (Craiova).