Fotbal

Lionel Messi a ajuns la opt hattrick-uri în Liga Campionilor, un record. Liverpool a învins pe PSG

A debutat noul sezon din Liga Campionilor, iar argentinianul Lionel Messi a doborât un record al competiției în chiar prima partidă. Messi a marcat de trei ori pentru FC Barcelona în victoria cu 4-0 contra lui PSV Eindhoven, sud-americanul ajungând la opt hattrick-uri în competiție, un nou record. Anterior, Messi era la egalitate cu Cristiano Ronaldo, ambii cu câte șapte triple.

În meciul cap de afiș al zilei, FC Liverpool a învins pe PSG cu 3-2. Echipa engleză a condus cu 2-0, dar francezii au egalat. Roberto Firmino a marcat golul victoriei, în prelungiri. Ambele formații veneau după câte cinci victorii consecutive în campionat.

Inter Milano, revenită în Liga Campionilor după șapte ani de absență, a întors acasă scorul în fața lui Tottenham și a câștigat cu două goluri în ultimele cinci minute. Iar Atletico Madrid, câștigătoarea Ligii Europa și a Supercupei Europei, a întors scorul în deplasare la AS Monaco, impunându-se cu 2-1.

Rezultatele zilei de marți în Liga Campionilor:

Grupa A
FC Bruges – Borussia Dortmund 0-1 (Pulisici 85)
AS Monaco – Atletico Madrid 1-2 (Grandsir 18 / Diego Costa 31, Gimenez 45+1)

Grupa B
FC Barcelona – PSV Eindhoven 4-0 (Messi 31, 77, 87, Dembele 74)
Inter Milano – Tottenham 2-1 (Icardi 85, Vecino 90+2 / Eriksen 53)

Grupa C
Steaua Roșie Belgrad – Napoli 0-0
FC Liverpool – PSG 3-2 (Sturridge 30, Milner 36-penalti, Firmino 90+2 / Meunier 40, Mbappe 83)

Grupa D
Galatasaray Istanbul – Lokomotiv Moscova 3-0 (Rodrigues 9, Derdiyok 67, Inan 90+4-penalti)
Schalke 04 – FC Porto 1-1 (Embolo 64 / Otavio 75-penalti)