Cristiano Ronaldo a fost eliminat la primul meci pentru Juventus în Liga Campionilor

Start nefast pentru Cristiano Ronaldo cu noua sa echipă, Juventus Torino, în Liga Campionilor. Portughezul, cel mai bun marcator din istoria competiției, a fost eliminat în meciul pe care Juventus l-a jucat în deplasare cu Valencia, în Grupa H. Ronaldo a primit direct cartonașul roșu în minutul 29, după un conflict cu Jeison Murillo. Portughezul l-a faultat pe adversar, acesta a exagerat căderea, iar Ronaldo l-a lovit în cap pentru a-l admonesta.

Chiar și cu un jucător mai puțin pe teren, Juventus Torino a câștigat, cu două goluri marcate din penalti. Valencia a beneficiat de asemenea de un penalti, ratat de Parejo în prelungirile partidei.

Surpriza serii a fost înregistrată pe stadionul Etihad unde campioana Angliei, Manchester City, a fost învinsă de Olympique Lyon.

Iar deținătoarea trofeului, Real Madrid, a trecut la scor de forfait de AS Roma. Real a câștigat ultimele trei ediții ale competiției.

Rezultatele zilei de miercuri în Liga Campionilor:

Grupa E:
Ajax Amsterdam – AEK Atena 3-0 (Tagliafico 46, 90, van de Beek 77)
Benfica Lisabona – Bayern Munchen 0-2 (Lewandowski 10, Renato Sanches 54)

Grupa F
Şahtior Doneţk – Hoffenheim 2-2 (Ismaily 27, Maycon 81 / Grillitsch 6, Nordtveit 38)
Manchester City – Olympique Lyon 1-2 (Bernardo Silva 67 / Cornet 26, Fekir 43)

Grupa G
Real Madrid – AS Roma 3-0 (Isco 45, Bale 58, Mariano 90+2)
Viktoria Plzen – ŢSKA Moscova 2-2 (Krmencik 29, 41 / Cealov 49, Vlasici 90+5 – penalty)