Formula 1

Lewis Hamilton s-a impus în Singapore și are 40 de puncte avans față de Vettel

Lewis Hamilton continuă să mărească avansul în fruntea clasamentului general al sezonului în Formula 1, desprinzându-se la 40 de puncte față de al doilea clasat, Sebastian Vettel, după victoria din Singapore. Mai sunt doar șase etape până la finalul sezonului.

Hamilton are șapte victorii în acest sezon, două consecutive și patru în ultimele cinci etape.

Britanicul deținător al titlului mondial a plecat din pole position și și-a menținut locul întâi până la final, cu excepția perioadei în care a intrat la boxe. În spatele său, duelul pentru locul doi a fost între Max Verstappen, plecat din a doua poziție a grilei, și Vettel care s-a aflat pe poziția a treia. Germanul l-a depășit pe olandez în primul tur, dar apoi Verstappen a ieșit mai bine de la boxe, la schimbul de pneuri, întrecându-l pe Vettel care astfel a trebuit să se mulțumească doar cu locul trei.

Valtteri Bottas a încheiat pe locul patru, iar Kimi Raikkonen a ocupat poziția a cincea. Al șaselea a sosit Daniel Ricciardo, urmat de Fernando Alonso.

Etapa a 16-a a sezonului este Grand Prixul Rusiei, programat la Soci, pe 30 septembrie.