CFR Cluj-FCSB 1-1. A șasea remiză consecutivă între cele două, a cincea la rând de 1-1

CFR Cluj și FCSB au încheiat la egalitate, scor 1-1, într-un meci din etapa a opta a Ligii I. Este al cincilea meci direct la rând care se încheie cu acest scor, toate cele patru din stagiunea precedentă, două în sezonul regulat și două în playoff, având același deznodământ. În total, sunt șase remize consecutive, mai fiind un 0-0 înaintea acestei serii de 1-1.

FCSB a condus după golul marcat de Florinel Coman la jumătatea primei reprize, după o gafă a lui Lang care a trimis prea moale o pasă spre propriul portar. Atacantul în vârstă de 20 de ani are șase goluri marcate în acest sezon. Campioana a restabilit egalitatea după pauză, prin George Țucudean care a trimis în poartă din doi metri o minge respinsă în față de Bălgrădean.

FCSB rămâne pe locul întâi în clasament, cu 15 puncte. CFR Cluj ocupă locul 5, cu 13 puncte. Clujenii au doar două victorii în cele cinci meciuri jucate acasă în acest sezon.

În etapa viitoare, FCSB înfruntă acasă pe Dunărea Călărași, iar CFR Cluj întâlnește în deplasare pe Hermannstadt.

CFR Cluj – FCSB 1-1 (0-1)
Stadion: Dr.Constantin Rădulescu (Cluj-Napoca)
Goluri: Țucudean 48 / Coman 24
Cartonașe galbene: Camora 19, Djokovici 27, Omrani 49 / Nedelcu 3, Stan 7, Bălașa 38
CFR Cluj: Arlauskis – Manea, Lang, Vinicius, Camora – Djokovici, Males, Bordeianu (Moutinho 71) – Omrani (Ioniță 84), Țucudean, Păun-Alexandru. Antrenor: Toni Conceicao.
FCSB: Bălgrădean – Benzar, Planici, Bălașa, Stan – Nedelcu (Moruțan 62), Filip – Roman, Tănase (Popescu 76), Coman (Teixeira 70) – Gnohéré. Antrenor: Nicolae Dică.
Arbitru: Radu Petrescu (București).