//

Polo pe apă

Corona Sportul Studențesc se califică în turul doi preliminar al Ligii Campionilor la polo

Corona Sportul Studențesc a câștigat și a doua partidă jucată în Grupa A din turul întâi preliminar al Ligii Campionilor la polo pe apă și este practic calificată în runda secundă.

La Brașov, unde se desfășoară meciurile grupei, echipa care a încheiat sezonul precedent al campionatului intern pe locul trei a învins cu 10-6 pe Enka Istanbul din Turcia. Din nou Vlad Georgescu a fost principalul marcator al echipei brașovene, cu patru goluri.

În ajun, în prima partidă din grupă, Corona trecuse de Dinamo Lvov din Ucraina cu 9-4.

După primele două etape, Corona Sportul Studențesc și echipa italiană Sport Management sunt singurele cu câte patru puncte. Pays d’Aix din Franța și Dinamo Lvov au câte două puncte, iar Enka Istanbul și Lokomotiv Tbilisi nu au vreun punct. Primele patru clasate în grupă promovează în turul doi.

În etapa a treia, tot vineri, Corona înfruntă pe Pays d’Aix.

În turul doi preliminar va intra și CSM Digi Oradea, ocupanta locului secund în sezon precedent al campionatului intern. Campioana Steaua București va juca direct în grupele Ligii Campionilor.