Concordia-Sepsi 0-3. Prima victorie a covăsnenilor la Chiajna urcă pe Sepsi pe locul doi

Sepsi Sfântu Gheorghe a învins în deplasare cu 3-0 pe Concordia Chiajna, într-un meci care a deschis etapa a opta din Liga I. A fost a cincea întâlnire dintre cele două echipe și prima victorie înregistrată de Sepsi, după ce în precedentele patru partide fuseseră două succese ale Concordiei și două remize. După această victorie, covăsnenii au egalat la puncte liderul FCSB.

Toate cele trei goluri au venit în ultimul sfert de oră. Malianul Ibrahima Tandia a deschis scorul, din pasa lui Istvan Fülöp care a fost apoi coautor și la golul doi, marcat de francezul Bryan Nouvier, jucător împrumutat la CFR Cluj, aflat la prima reușită pentru Sepsi. Tandia a făcut dubla în prelungiri, ajungând la trei goluri în acest sezon.

Sepsi a urcat pe locul doi în clasament, cu 14 puncte, având două victorii și o remiză în ultimele trei etape. Concordia a suferit a treia înfrângere la rând în campionat și este pe locul 13, cu șapte puncte.

În etapa viitoare, Concordia înfruntă în deplasare pe FC Botoșani, iar Sepsi primește vizita codașei FC Voluntari.

Concordia Chiajna – Sepsi Sfântu Gheorghe 0-3 (0-0)
Stadion: Concordia (Chiajna)
Goluri: Tandia 76, 90+1, Nouvier 82
Cartonașe galbene: Leca 42, Gorobsov 60, Marc 63 / Sato 30, Viera 52, Jovanovici 87
Concordia Chiajna: Costache – Matei, Leca, Marc, Nivaldo – Gorobsov (Cristescu 80), Bucșa, Prepeliță (Guessan 80) – Bawab (Ivanovici 85), Batin, Grădinaru. Antrenor: Ionuț Badea.
Sepsi Sfântu Gheorghe: Niczuly – Gabriel Moura, Viera, Jovanovici, Sato (Ursu 84) – Velev, Vașvari (Karnițki 69) – Drăghici, Fülöp, Nouvier (Hamed 90+2) – Tandia. Antrenor: Eugen Neagoe.
Arbitru: Sebastian Colțescu (Craiova).