//

Fotbal

România se apropie de Europeanul de tineret din 2019 după victoria contra Bosniei

Echipa națională de tineret a României a câștigat cu 2-0 partida contra Bosniei-Herțegovina, din preliminariile Campionatului European din 2019 și a urcat pe prima poziție în clasamentul grupei preliminare. România s-a calificat o singură dată la Europeanul de tineret, la ediția din 1998.

La Ovidiu, echipa țării noastre a condus după golul marcat de Adrian Petre care a deviat o centrare venită de la Ianis Hagi. Apoi, Hagi a dublat diferența, marcând direct din corner.

În clasamentul grupei, România și Bosnia-Herțegovina au fiecare câte 18 puncte, dar tricolorii mici au disputat opt meciuri în grupă, în vreme ce bosniacii au jucat nouă partide.

Echipa țării noastre mai are două meciuri de disputat în grupă, ambele acasă, cu Țara Galilor, pe 12 octombrie, și cu Liechtenstein, pe 16 octombrie.

La turneul final, se califică prima clasată în fiecare grupă preliminară, iar patru echipe dintre cele care încheie pe pozițiile secunde vor merge în playoff.

România – Bosnia-Herțegovina 2-0 (1-0)
Stadion: Central (Ovidiu)
Goluri: Petre 16, Hagi 70
Cartonașe galbene: Memija 42
România: Radu – Boboc (Ciobanu 74), Rus, Pașcanu, Ștefan – Oaidă, Cicâldău (Dulca 85) – Man, Hagi, Coman (Mățan 69) – Petre. Selecționer: Mirel Rădoi.
Bosnia-Herțegovina: Trkulja – Memija, Mihojevici, Radeljici, Kadusici – Cavar, Loncar (Hadziahmetovici 78) – Kuzmanovici (Catakovici 59), Gojak, Menalo (Peco 71) – Demirovici. Selecționer: Vinko Marinovici.
Arbitru: François Letexier (Franța).