//

Formula 1

Kimi Raikkonen va părăsi echipa Ferrari la finalul sezonului și va fi înlocuit cu Charles Leclerc

Echipa italiană Ferrari, participantă în Formula 1, a anunțat că finlandezul Kimi Raikkonen va pleca la finalul actualului sezon și din stagiunea viitoare, locul său va fi luat de monegascul Charles Leclerc.

Raikkonen, 38 de ani, a ajuns prima dată la Ferrari în 2007, câștigând titlul mondial în primul sezon alături de echipa italiană. A rămas la Ferrari până în 2009, dar s-a întors la echipă în 2014, după două sezoane petrecute în raliuri și în NASCAR și alte două sezoane în Formula 1, la Lotus.

Din 2019, Raikkonen va evolua tot în Formula 1, la Sauber, echipă la care a debutat în Marele Circ, în 2001.

Finlandezul are 144 de starturi pentru Ferrari, fiind pe locul doi într-un clasament al tuturor timpurilor, depășit doar de germanul Michael Schumacher, cu 179.

Leclerc, înlocuitorul lui Raikkonen la Ferrari, are 20 de ani și a debutat în Formula 1 în actualul sezon, la echipa Sauber. A luat startul în 14 etape și a intrat în puncte de cinci ori, cel mai bun rezultat fiind un loc șase, în Azerbaidjan.

Pilotul principal la Ferrari rămâne germanul Sebastian Vettel.