SCM Craiova a ratat calificarea în grupele Ligii Campioanelor și va continua în Cupa EHF

SCM Craiova a fost învinsă în finala turneului preliminar de la Koprivnica, pierzând în fața reprezentativei gazdelor, și a ratat astfel calificarea în grupele Ligii Campioanelor la handbal.

Echipa craioveană a fost învinsă de Podravka Koprivnica cu 22-21, după ce a condus la pauză cu 14-12.

Cu cinci minute înainte de final, scorul era egal, 21-21, dar SCM Craiova nu a mai reușit să marcheze în acele ultime minute, în timp ce gazdele au înscris un singur gol, suficient pentru a câștiga finala turneului.

Jelena Trifunovici a fost cea mai bună marcatoare de la SCM Craiova, cu șase reușite.

Câștigătoare a Cupei EHF în acest an, SCM Craiova va juca și în noul sezon al competiției, urmând să evolueze din turul trei.

În Liga Campioanelor, România va avea o singură reprezentantă, pe CSM București.