SCM Craiova s-a calificat în finala turneului preliminar al Ligii Campioanelor de la Koprivnica

SCM Craiova a câștigat primul meci jucat la Koprivnica, în Croația, în Grupa B din preliminariile pentru Liga Campioanelor la handbal. Echipa olteană s-a impus cu 31-18 în fața formației sârbe ZORK Jagodina.

Diferența dintre cele două formații a fost clară încă din primul sfert de oră la capătul căruia SCM conducea cu 8-1. La pauză, scorul era 19-10.

Jelena Trifunovici a fost cea mai bună marcatoare din tabăra echipei din țara noastră, cu opt goluri.

În finală, SCM Craiova va înfrunta gazda turneului, Podravka Vegeta Koprivnica, învingătoare cu 35-22 în celălalt meci din semifinale, în fața formației turce Muratpaşa Belediyesi. Câștigătoarea finalei se va califica în faza grupelor.

România are deja o reprezentantă în faza grupelor, pe CSM București.