Victorie uriașă a României U21 în Portugalia, în preliminariile Europeanului din 2019

Echipa națională de tineret a României a făcut un pas important spre calificarea la Campionatul European din 2019 după victoria în deplasare contra Portugaliei, scor 2-1. A fost un meci dramatic, cu doi jucători eliminați din tabăra României, zece minute suplimentare lăsate de arbitru și un penalti pentru gazde, dar România s-a apărat fantastic și a luat toate cele trei puncte.

A fost debutul antrenorului Mirel Rădoi pe banca tehnică a echipei țării noastre.

România este pe locul doi în grupa preliminară, dar mai are trei meciuri pe teren propriu de jucat până la finalul preliminariilor, iar una dintre partide este contra liderului grupei, Bosnia-Herțegovina. Prima clasată în grupă are asigurat locul la turneul final, iar patru echipe de pe locul doi merg în playoff.

Echipa țării noastre a deschis scorul la Pacos de Ferreira în startul părții secunde, când Alexandru Cicâldău a marcat cu un șut de la 20 de metri. Avantajul a fost dublat în urma unui contraatac, Man pasându-i lui Andrei Ivan care a rămas singur cu portarul advers, l-a driblat și a trimis în poarta goală. Primul cartonaș roșu din tabăra României a fost văzut de Nedelcearu, care a primit al doilea galben în minutul 70. Portughezii au dominat clar finalul de meci și Joao Carvalho a redus din diferență după un corner. Andrei Ivan a fost al doilea eliminat, tot pentru cumul de cartonașe galbene. În minutul 90+9, Boboc a comis un fault în colțul careului, aproape de tușă, dar Andrei Radu a parat execuția aceluiași Joao Carvalho.

În clasament, Bosnia-Herțegovina are 18 puncte după opt meciuri jucate. România este a doua, cu 15 puncte după șapte partide. România este singura neînvinsă în grupă, având patru victorii și trei remize. Portugalia, cu 13 puncte în șapte partide, ocupă locul trei. Țara Galilor are 10 puncte în șapte meciuri. Elveția este pe cinci, cu șapte puncte după opt partide, iar Liechtenstein este ultima, fără vreun punct în șapte jocuri.

Pe 11 septembrie au loc meciurile România – Bosnia-Herțegovina, la Ovidiu, Elveția – Liechtenstein și Țara Galilor – Portugalia. Apoi, România va mai juca pe 12 octombrie contra Țării Galilor, la Cluj-Napoca, și pe 16 octombrie împotriva Liechtensteinului, la Voluntari.

Portugalia U21 – România U21 1-2 (0-0)
Stadion: Mata Real (Pacos de Ferreira)
Goluri: Carvalho 85 / Cicâldău 52, Ivan 59
Cartonașe galbene: Joao Felix 25, Goncalves 90+6 / Nedelcearu 6, 70, Ștefan 73, Nedelcu 75, Ivan 87, 90, Boboc 90+9
Cartonașe roșii: Nedelcearu 70, Ivan 90
Portugalia U21: Pereira – Fonseca (Goncalves 75), Fernandes, Ferreira, Ribeiro – Eustaquito (Filipe 46), Rodrigues, Carvalho – Felix – Tavares (Dias 60), Jota. Selecționer: Rui Jorge.
România U21: Radu – Boboc, Nedelcearu, Pașcanu, Ștefan (Borța 90) – Nedelcu, Cicâldău – Man (Ciobanu 90+7), Hagi (Rus 76), Coman – Ivan. Selecționer: Mirel Rădoi.
Arbitru: Ali Palabiyik (Turcia).