Potaissa Turda, câștigătoarea Cupei Challenge în sezonul precedent, a început groaznic noul sezon din Cupa EHF la handbal masculin, fiind învinsă în deplasare pe FC Porto cu 41-21.

Portughezii au dominat partida încă din start și au condus la patru goluri diferență după doar opt minute. La pauză, diferența era de șapte goluri (19-12). Începutul reprizei secunde a fost echilibrat, iar ecartul nu a crescut foarte mult, ajungând la opt goluri (25-17) în minutul 42. Însă de atunci, FC Porto s-a dezlănțuit și a marcat 16 goluri, în timp ce Potaissa a mai înscris doar de patru ori.

Cristian Ghiță a fost cel mai bun marcator de la Potaissa, cu cinci goluri.

Returul este programat la Turda, sâmbătă, de la ora 18.

Tot în turul întâi preliminar al competiției va juca și Steaua București care înfruntă echipa croată Varazdin. Iar în turul doi preliminar va intra și Dobrogea Sud Constanța.