FCSB-FC Botoșani 2-2. Moldovenii revin de la 0-2 și scapă fără înfrângere

FCSB și FC Botoșani au încheiat la egalitate, 2-2, într-un meci din etapa a șaptea a Ligii I. Partida s-a disputat la Voluntari, FCSB alegând acest stadion din cauza stării proaste a gazonului de pe Arena Națională. Bucureștenii au condus cu 2-0, dar FC Botoșani a revenit și a plecat neînvinsă. FCSB a oprit astfel o serie de patru victorii consecutive.

FCSB a condus încă din startul meciului, Dennis Man marcând din interiorul careului după o centrare a lui Gnohéré. Man a înscris a treia oară în acest sezon. A urmat un penalti pentru gazde, după faultul lui Pițian asupra lui Coman. Harlem Gnohéré a înscris, francezul ajungând la șase goluri în actuala stagiune. În minutul 35, Soleidis a executat o lovitură liberă, Vlad a boxat, mingea a revenit la grec care a șutat în Nedelcu. FC Botoșani a redus din diferență în finalul primei reprize, când albanezul Enriko Papa a marcat după o centrare a lui Rodriguez. Papa a reușit primul gol pentru FC Botoșani, echipă la care a venit în această vară.

FC Botoșani ar fi trebuit să primească un penalti în minutul 67, la hențul în careu comis de Nedelcu, dar jocul a fost lăsat să continue. În minutul 73, FCSB a avut un gol anulat, marcat de Man, care era în ofsaid în momentul pasei lui Gnohéré. Imediat, a venit golul egalizator al oaspeților. Rodriguez i-a pasat lui Mihai Roman care a înscris cu un șut la colțul lung, al treilea său gol stagional. În prelungiri, FCSB putea marca golul victoriei, dar întâi șutul lui Rusescu a fost respins de Pap, apoi același Pap a blocat șutul lui Moruțan.

FCSB rămâne pe primul loc în clasament, cu 14 puncte. FC Botoșani este pe locul 10, cu opt puncte. Moldovenii au cinci meciuri la rând fără victorie.

În etapa următoare, FCSB înfruntă în deplasare pe CFR Cluj, iar FC Botoșani joacă tot în deplasare, cu Dunărea Călărași.

FCSB – FC Botoșani 2-2 (2-1)
Stadion: Anghel Iordănescu (Voluntari)
Goluri: Man 4, Gnohéré 21-penalti / Papa 43, Roman 75
Cartonașe galbene: Junior Morais 29, Jakolis 42, Nedelcu 45+1, Man 67, Filip 71, Planici 84 / Chitoșcă 23, Papa 53, Florescu 90+3.
FCSB: Vlad – Jakolis, Planici, Nedelcu, Junior Morais – Pintilii (Moruțan 80), Zlatinski (Filip 46) – Man, Rusescu, Gnohéré – Coman (Teixeira 65). Antrenor: Nicolae Dică.
FC Botoșani: Pap – Patache, Pițian, Burcă, Soiledis – Rodriguez, Oaidă – Chitoșcă (Ongenda 64), Papa (Piftor 78), Golofca (Florescu 90+3) – Roman. Antrenor: Costel Enache.
Arbitru: Horațiu Feșnic (Cluj-Napoca).