CFR Cluj-Viitorul 1-2. Constănțenii înving campioana cu două goluri în ultimele cinci minute

Viitorul Constanța a învins în deplasare cu 2-1 pe CFR Cluj, într-un meci din etapa a șaptea a Ligii I în care s-au înfruntat ultimele două campioane ale României. CFR a condus cu 1-0, dar Viitorul a înscris de două ori în ultimele cinci minute. CFR nu mai pierduse pe teren propriu în fața Viitorului din octombrie 2015, de atunci câștigând trei din patru meciuri jucate, celălalt încheindu-se la egalitate.

CFR a deschis scorul în minutul 55, când Păun-Alexandru a centrat, iar George Țucudean a marcat cu o lovitură de cap. Este al cincilea gol în acest sezon pentru atacantul clujenilor. Viitorul a egalat după șutul de la distanță al lui Mihai Voduț care nu mai marcase în campionat din luna aprilie. Iar în prelungiri, același Voduț a fost faultat în careu de Mureșan și Ianis Hagi a transformat penaltiul acordat, înscriind pentru prima dată în actualul sezon al campionatului.

CFR Cluj rămâne pe locul doi în clasament, cu 12 puncte. Viitorul a urcat pe locul șapte, cu 10 puncte.

În etapa următoare, CFR înfruntă acasă pe FCSB, iar Viitorul primește vizita lui Hermannstadt.

CFR Cluj – Viitorul Constanța 1-2 (0-0)
Stadion: Dr.Constantin Rădulescu (Cluj-Napoca)
Goluri: Țucudean 55 / Voduț 86, Hagi 90+2-penalti
Cartonașe galbene: Males 45 / Hagi 87
CFR Cluj: CFR Cluj: Fernandez – Peteleu (Manea 57), Mureșan, Vinicius, Camora – Ioniță (Tambe 46), Males, Djokovici – Păun-Alexandru, Țucudean, Mailat (Costache 65). Antrenor: Antonio Conceicao.
Viitorul: Buzbuchi – Mladen, Țîru, Luchin, De Nooijer – Achim (Voduț 67), Băluță, Vînă – Hagi, Drăguș (Houri 79), Mățan (Ciobanu 56). Antrenor: Gheorghe Hagi.
Arbitru: Ovidiu Hațegan (Arad).