Volei

România revine la Campionatul European masculin de volei după o pauză de 24 de ani

Echipa națională masculină de volei a României s-a calificat pentru Campionatul European din 2019 după ce a înregistrat a treia victorie din tot atâtea partide în preliminarii.

În Grupa A, România a trecut de Finlanda, la Craiova, scor 3-1. Pe seturi, scorul a fost 26-24, 25-22, 20-25, 25-21. Meciul a durat o oră și 55 de minute.

România are șapte puncte în clasament și nu mai poate pierde prima poziție în grupă. Finlanda este a doua, cu patru puncte, iar Danemarca ocupă locul trei, cu un singur punct. Mai sunt programate doar două partide în grupă, în luna ianuarie: Finlanda – Danemarca și Danemarca – România.

Campionatul European din 2019 va avea loc în patru țări: Belgia, Franța, Olanda și Slovenia.

România, campioană europeană la volei masculin în 1963, nu mai ajunsese la turneul final din anul 1995.