Noua Zeelandă a câștigat și în etapa secundă din Rugby Championship, Argentina a obținut primul succes după doi ani

Noua Zeelandă a învins acasă Australia cu 40-12, în etapa secundă din Campionatul de Rugby, turneul care aduce la un loc cele patru mari echipe ale Emisferei de Sud. În celălalt meci al zilei, Argentina a trecut de Africa de Sud, scor 32-19.

Noua Zeelandă a reușit șase eseuri la Auckland, obținând astfel din nou punctul bonus ofensiv, și are zece puncte după două etape.

La Mendoza, Argentina a dominat prima repriză contra sud-africanilor, scor 27-7. Springboks au mai redus din diferență după pauză, dar nu au putut evita înfrângerea. Argentina nu mai câștigase în competiție din urmă cu doi ani, pe 27 august 2016 învingând tot Africa de Sud, și tot acasă.

Africa de Sud este pe locul doi în clasament, cu cinci puncte, iar Argentina are patru puncte. Australia este pe ultimul loc, fără vreun punct.

În etapa a treia, pe 8 septembrie, au loc meciurile Noua Zeelandă – Argentina, la Nelson, și Australia – Africa de Sud, la Brisbane.