CFR Cluj-Dinamo 3-1. Campioana revine în fruntea ierarhiei Ligii I

CFR Cluj a învins cu 3-1 pe Dinamo București, într-un meci din etapa a cincea a Ligii I. În urma acestui succes, CFR a revenit în fruntea clasamentului, poziție pe care o cedase pentru câteva ore, după victoria FCSB-ului din aceeași rundă. Pentru Dinamo, este a doua înfrângere suferită în acest sezon, bucureștenii nereușind încă să câștige în deplasare în noua stagiune.

CFR putea deschide scorul în minutul 35, dar Penedo a respins în corner mingea trimisă cu capul de Lang, după un corner. În minutul 43, Vinicius a trimis spre poartă, dar Deian Sorescu a respins de pe linie. CFR începe în atac și partea secundă, dar Penedo intervine din nou la șutul lui Bordeianu din minutul 51, și tot portarul dinamovist intervine în minutul 57 la șutul lui Omrani. Contrar cursului jocului, Dinamo marchează, după o oră de joc, prin Mihai Popescu, cu capul, după un corner executat de Nistor. Fundașul dinamovist mai marcase un gol în acest sezon, în derbiul cu FCSB. Însă CFR egalează doar cinci minute mai târziu, George Țucudean marcând din careu. Apoi, Billel Omrani a adus pe gazde în avantaj, din centrarea lui Culio, francezul înscriind prima dată în acest sezon. Iar Țucudean a făcut dubla, din pasa lui Omrani. Țucudean are patru goluri în acest sezon.

CFR are trei victorii consecutive și a adunat 11 puncte, fiind lider în clasament. Dinamo a coborât pe locul șase, cu șapte puncte.

În etapa următoare, Dinamo înfruntă acasă pe FC Hermannstadt, iar CFR Cluj întâlnește în deplasare pe Gaz Metan. Până atunci, CFR dispută joi prima manșă din playoff-ul Ligii Europa, în deplasare, cu echipa luxemburgheză Dudelange.

CFR Cluj – Dinamo București 3-1 (0-0)
Goluri: Țucudean 66, 78, Omrani 73 / Popescu 61
Cartonașe galbene: Țucudean 29 / Sorescu 22
CFR Cluj: Vâtcă – Manea, Vinicius, Lang, Camora – Bordeianu, Males, Culio – Păun (Mailat 67), Ţucudean (Tambe 83), Omrani (Peteleu 90+1). Antrenor: Antonio Conceicao.
Dinamo Bucureşti: Penedo – Corbu, Popescu, Ciobotariu, Olteanu – Mahlangu, Grigore – Sorescu (Moldoveanu 60), Nistor, Salomao (Pesici 79) – Axente (Popa 53). Antrenor: Florin Bratu.
Arbitru: Radu Petrescu (București).