Poli Iași-FC Botoșani 2-1. Andrei Cristea aduce prima victorie a ieșenilor în acest sezon

Poli Iași a învins acasă cu 2-1 pe FC Botoșani, într-un meci din etapa a cincea a Ligii I. Este primul succes înregistrat în acest sezon de Poli Iași. De cealaltă parte, FC Botoșani a pierdut pentru prima dată în actuala stagiune.

Dylan Flores a fost aproape de deschiderea scorului, dar șutul său din minutul 23 a întâlnit bara porții botoșănene. După jumătate de oră de joc, Andrei Cristea a marcat, cu un șut din afara careului. Doar cinci minute mai târziu, Cristea a făcut dubla, tot cu o execuție de la distanță. Sunt primele goluri în acest sezon marcate de atacantul în vârstă de 34 de ani. FC Botoșani a replicat în repriza secundă și șutul lui Golofca din minutul 53 a fost prins de Rusu. Imediat, Mihai Alexandru Roman a redus din diferență, cu o lovitură de cap la centrarea lui Chitoșcă. Este al doilea gol stagional al atacantului împrumutat de la U.Craiova. Ieșenii au pretins că Rusu ar fi respins de pe linia porții, dar arbitrii au considerat că mingea a trecut linia. Chindriș putea egala în minutul 88, la o lovitură cu capul, dar Rusu a prins.

Poli Iași a urcat pe locul 10, cu cinci puncte. FC Botoșani se află pe locul șase, cu șase puncte.

În etapa următoare, Poli înfruntă în deplasare pe Dunărea Călărași, iar FC Botoșani primește vizita lui Sepsi Sf.Gheorghe.

Politehnica Iași – FC Botoșani 2-1 (2-0)
Goluri: Cristea 31, 35 / Mihai Alexandru Roman 55
Cartonașe galbene: Chelaru 28, Rusu 85, Mihalache 90+2 / Brekalo 54
Politehnica Iași: Rusu – Gallego, Mihalache, Frăsinescu, Sin – Cioinac, Chelaru (Zaharia 80) – Rus, Flores (Petre 75), Pîrvulescu (Mihăescu 71) – Cristea. Antrenor: Flavius Stoican.
FC Botoșani: Pap – Patache, Miron (Chindriș 36), Burcă, Soiledis – Oaidă (Enriko 81), Rodriguez – Chitoșcă, Ongenda, Golofca – Brekalo (Mihai Alexandru Roman 54). Antrenor: Costel Enache.
Arbitru: George Găman (Craiova).