Halep trece iar de Barty și se califică în sferturi la Cincinnati, unde o va întâlni pe Țurenko

Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Cincinnati după victoria în două seturi în fața australiencei Ashleigh Barty. Cele două jucătoare se înfruntaseră și în urmă cu o săptămână, la Montreal, atunci în semifinale, tot Halep mergând mai departe.

La Cincinnati, Barty a reușit primul brec al meciului, conducând cu 3-1 în setul întâi, însă românca aflată pe primul loc în clasamentul mondial a egalat la 3-3, apoi s-a impus cu 7-5, cu un brec în ghemul al 11-lea. În setul secund, Barty, locul 16 WTA, a condus cu 2-0, dar Halep a câștigat patru ghemuri la rând, s-a desprins la 4-2 și a câștigat cu 6-4.

În sferturile de finală, Halep o va înfrunta pe Lesia Țurenko din Ucraina, locul 44 WTA.

Meciul din sferturi va avea loc tot vineri, dar în nocturnă, în jurul orei 2:30, ora României.