Fotbal

Atletico Madrid a câștigat Supercupa Europei pentru a treia oară în istorie

Atletico Madrid a învins pe Real Madrid cu 4-2, după prelungiri, la Tallinn, și a câștigat pentru a treia oară în istorie Supercupa Europei.

Pentru Real Madrid, a fost primul meci din era post-Cristiano Ronaldo și de asemenea prima partidă oficială sub conducerea antrenorului Julen Lopetegui.

Atletico a condus după doar 51 de secunde, cel mai rapid gol marcat vreodată în Supercupă. Diego Costa a trecut ușor de fundașii centrali adverși Sergio Ramos și Varane, apoi l-a învins pe Navas cu un șut din unghi, sub transversală. Însă Real a întors scorul după golurile lui Benzema și Sergio Ramos, ultimul marcând după un penalti acordat pentru hențul lui Juanfran. Atletico a egalat după o gafă a lui Marcelo care a întors în teren o minge destinată să iasă în aut, Juanfran a recuperat, a pasat pentru Correa și acesta a centrat pentru Diego Costa care a împins balonul în poarta goală. În prelungiri, Saul și Koke au înscris golurile victoriei lui Atletico.

Atletico mai câștigase Supercupa Europei în 2010 și 2012.

La meciul de la Tallinn, românul Ovidiu Hațegan a fost arbitru de rezervă.

Real Madrid – Atletico Madrid 2-4 (1-1, 2-2)
Goluri: Benzema 27, Ramos 63-penalti / Diego Costa 1, 79, Saul 98, Koke 104
Cartonașe galbene: Asensio 35, Marcelo 54, Ceballos 90+2, Modrici 101, Ramos 112 / Correa 60, Diego Costa 62, Vitolo 105+3
Real Madrid: Navas – Carvajal, Ramos, Varane, Marcelo – Casemiro (Ceballos 76), Kroos (Mayoral 102), Isco (Vasquez 83) – Bale, Benzema, Asensio (Modrici 57). Antrenor Julen Lopetegui.
Atletico Madrid: Oblak – Juanfran, Godin, Savici, Hernandez – Saul, Rodri (Vitolo 71), Koke, Lemar (Partey 90+1) – Diego Costa (Gimenez 109), Griezmann (Correa 57). Antrenor Diego Simeone.
Arbitru: Szymon Marciniak (Polonia)
Stadion: Lillekula Stadium (Tallinn)