Volei

România pierde acasă în fața Bosniei-Herțegovina, în startul preliminariilor Europeanului feminin de volei

Echipa națională feminină de volei a României a fost învinsă la Craiova cu 3-2 de Bosnia-Herțegovina, după ce România a condus cu 2-0. Meciul a deschis Grupa F din preliminariile Campionatului European din 2019.

România a câștigat primul set cu 25-21 și pe cel de-al doilea cu 26-24. Bosnia a condus aproape în permanență în setul trei, dar România a egalat la 23-23. Însă echipa oaspete a câștigat două puncte la rând, adjudecându-și setul cu 25-23. România a început mai bine setul patru și a condus cu 8-6, dar Bosnia a revenit și s-a impus cu 25-19. Pentru ca în decisiv, Bosnia să aibă câștig de cauză, scor 15-11.

România câștigase precedentele două partide contra Bosniei-Herțegovina, 3-0 în deplasare și 3-1 acasă, în preliminariile pentru Europeanul din 2015.

Din aceeași Grupă F mai fac parte Letonia și Spania.

Următorul meci al României va avea loc pe 19 august, contra Spaniei, la Guadalajara.

Primele două clasate în grupa preliminară vor obține calificarea la turneul final din 2019 care va avea loc în patru țări, Ungaria, Polonia, Slovacia și Turcia și va avea la start 24 de echipe față de 16 până la ediția precedentă.