Gaz Metan-FCSB 1-3. Bucureștenii au revenit după ce au fost conduși la pauză

FCSB a învins în deplasare pe Gaz Metan Mediaș cu 3-1, într-un meci din etapa a patra a Ligii I. Medieșenii, neînvinși în campionat în acest sezon și victorioși în fața lui Dinamo în runda precedentă, au condus la pauză cu 1-0, dar vicecampioana a revenit în repriza secundă și a bifat a doua victorie la rând în campionat.

În minutul 29, Chamed a executat o lovitură liberă din marginea careului, dar Bălgrădean a respins de sub transversală. La cornerul rezultat, Boubacar Fofana a trimis în plasă, mingea fiind deviată de Junior Morais. A fost primul gol în Liga I pentru fundașul din Guinea. FCSB a egalat imediat după reluare, Ovidiu Popescu pasându-i lui Olimpiu Moruțan care a înscris pentru al doilea meci consecutiv în campionat. Harlem Gnohéré a adus pe oaspeți în avantaj după o oră de joc, francezul având patru goluri în ultimele trei meciuri din Liga I. Mingea a venit de la Florinel Coman care era în ofsaid în momentul în care a primit pasa, dar poziția nu a fost sancționată de arbitri. La ultimul gol al bucureștenilor, rolurile s-au inversat, Coman marcând din pasa lui Gnohéré.

FCSB a urcat pe locul doi în clasament, cu șapte puncte, la un punct de liderul CFR Cluj. Gaz Metan are tot șapte puncte, dar este pe patru, cu golaveraj mai slab.

În etapa viitoare, Gaz Metan înfruntă în deplasare pe Viitorul, iar FCSB joacă acasă cu Sepsi. Până atunci, joi, FCSB primește vizita echipei croate Hajduk Split, în manșa secundă din turul trei preliminar al Ligii Europa.

Gaz Metan Mediaș – FCSB 1-3 (1-0)
Goluri: Fofana 30 / Moruțan 49, Gnohéré 63, Coman 83
Cartonașe galbene: Olaru 18, Fortes 25 / Rusescu 15, Planici 25, Tănase 59, Popescu 71
Gaz Metan Mediaș: Batista – Crețu, Constantin, Diallo, Bușu – Fofana, Cristea – Olaru (Stancu 79), Chamed (Buziuc 82), Ely Fernandes – Fortes (Aurelio 90+1). Antrenor: Mihai Teja.
FCSB: Bălgrădean – Jakolis, Planici, Nedelcu, Junior Morais – Popescu, Qaka (Pintilii 75) – Man (Tănase 46), Moruțan, Coman – Rusescu (Gnohéré 46). Antrenor: Nicolae Dică.
Arbitru: Marius Avram (București).