Dunărea-U.Craiova 1-3. Prima victorie din sezon pentru Universitatea, primul eșec pentru călărășeni

Universitatea Craiova a învins în deplasare pe Dunărea Călărași cu 3-1, într-un meci din etapa a patra a Ligii I. Este prima victorie din acest sezon pentru Universitatea și în același timp primul eșec suferit de Dunărea în Liga I.

Craiovenii au condus la Călărași după golul din finalul primei reprize marcat de elvețianul Matteo Fedele, cu un șut de la 35 de metri. Mijlocașul în vârstă de 26 de ani a debutat în Liga I în acest meci. La scurtă vreme după pauză, Straton l-a faultat în careu pe Cicâldău, iar Alexandru Mitriță a transformat penaltiul acordat. Senegalezul Mediop Ndiaye a redus din diferență, marcând primul său gol în Liga I, dar Mitriță a făcut dubla, marcând din lovitură liberă, și a securizat victoria craiovenilor. Mitriță are patru goluri în acest sezon și este lider în clasamentul golgheterilor.

U.Craiova a urcat pe locul 5 în clasament, cu cinci puncte. Dunărea are tot cinci puncte, dar este pe locul 7, având golaveraj mai slab.

În etapa următoare, Dunărea înfruntă în deplasare pe Astra, iar U.Craiova întâlnește acasă pe Concordia. Până atunci, craiovenii primesc joi vizita echipei germane RB Leipzig, în manșa secundă din turul trei preliminar al Ligii Europa.

Dunărea Călărași – Universitatea Craiova 1-3 (0-1)
Goluri: Ndiaye 63 / Fedele 45, Mitriță 53-penalti, 73
Cartonașe galbene: Pușcaș 7 / Kelici 5, Cicâldău 67
Dunărea Călărași: Straton – Gligorov, Șandru, Dobrosavlevici, Mendy – Simion, Monroy (Marinescu 59), Pușcaș – Missi Mezu (Munteanu 58), Kanda (Șeroni 78), Ndiaye. Antrenor: Dan Alexa.
Universitatea Craiova: Pigliacelli – Donkor (Popa 82), Kelici, Briceag – Martic, Cicâldău, Mateiu, Fedele (Tiago Ferreira 86), Bancu – Burlacu (Baicu 76), Mitriță. Antrenor: Devis Mangia.
Arbitru: Ovidiu Hațegan (Arad).