Andreea Panțuroiu a ocupat locul patru în finala la triplusalt, la Europenele de atletism

Andreea Panțuroiu a fost la doar șase centimetri de o medalie la Campionatele Europene de atletism de la Berlin.

Românca a ocupat locul patru în finala probei de triplusalt, cel mai bun rezultat al ei măsurând 14 metri și 38 de centimetri. Spaniola Ana Peleteiro, ocupanta locului trei, a sărit 14 metri și 44 de centimetri.

Paraskevi Papahristou din Grecia a câștigat medalia de aur, cu un salt măsurând 14 metri și 60 de centimetri, iar argintul a fost cucerit de Kristin Gierisch din Germania (14.45).

Andreea Panțuroiu a câștigat în 2017 medalia de aur la triplusalt, la Campionatele Europene U23, iar în acest an a încheiat tot pe locul patru la Campionatele Mondiale în sală.