//

Fotbal

FCSB s-a întors cu o remiză albă din duelul cu Hajduk Split, dar și cu două accidentări

FCSB a remizat în deplasare contra echipei croate Hajduk Split, scor 0-0, în prima manșă din turul trei preliminar al Ligii Europa. Vicecampioana României a avut o singură ocazie de gol de-a lungul meciului, ratată de Moruțan, în prelungiri, în timp ce Bălgrădean a avut câteva intervenții excelente. Momcilovici și Bălașa s-au accidentat și sunt incerți pentru returul de peste o săptămână. Românul Steliano Filip nu a fost în lotul lui Hajduk pentru această partidă.

Prima intervenție a lui Bălgrădean a venit în minutul 11, la șutul lui Fomitschow. Juranovici și Vukur au trimis alături de poartă în următoarele zece minute, la fel și Ivanovski în minutul 35. În minutul 42, Momcilovici s-a accidentat și a fost înlocuit. Apoi, în minutul 68, a venit și accidentarea lui Bălașa după un duel cu Said. În minutul 90, Said a reluat cu capul, însă Bălgrădean a deviat mingea în bară, pentru ca în primul minut suplimentar portarul FCSB-ist să se remarce din nou. Singurul șut pe poartă al bucureștenilor a venit în al cincilea minut suplimentar când Teixeira i-a pasat lui Moruțan care a șutat, dar Posavec a parat.

Returul este programat pe 16 august, pe Arena Națională.

Hajduk Split este la cel de-al șaselea duel în cupele europene cu o echipă din România, croații mergând de fiecare dată mai departe.

Echipa calificată mai departe dintre cele două va înfrunta în playoff câștigătoarea duelului dintre Slovan Bratislava și Rapid Viena.

Hajduk Split – FCSB 0-0
Cartonașe galbene: Lopez 12, Barry 74, Juranovici 86 / Tănase 37, Gnohéré 45+1, Planici 47, Junior Morais 69, Bălgrădean 82
Hajduk Split: Posavec – Juranovici, Mikulici, Vucur, Lopez, Fomitschow – Jurici, Barry (Futacs 76), Caktas – Ivanovski (Said 64), Gyurcso (Sego 56). Antrenor: Zeljko Kopici.
FCSB: Bălgrădean – Benzar, Planici, Bălașa, Momcilovici (Junior Morais 45) – Pintilii, Filip – Man (Jakolis 46), Tănase (Moruțan 87), Teixeira – Gnohéré. Antrenor: Nicolae Dică.
Arbitru: Tiago Martins (Portugalia).