Atletism

Alin Firfirică a încheiat pe locul șapte la aruncarea discului, la Europenele de atletism

Alin Firfirică a ocupat poziția a șaptea în finala probei de aruncare a discului, la Campionatele Europene de atletism care se desfășoară la Berlin.

Firfirică a reușit la ultima serie o aruncare măsurând 63 de metri și 73 de centimetri.

Medalia de aur i-a revenit lituanianului Gudzius Andrius cu o performanță de 68 de metri și 46 de centimetri. Argint pentru suedezul Daniel Stahl (68,23), iar bronz pentru Lukas Weisshaidinger din Austria (65,14).

Tot la Berlin, în cursa feminină de 10.000 de metri, Roxana Bârcă a încheiat pe locul 12, cu timpul de 33 de minute, 17 secunde și 61 de sutimi. În aceeași cursă, Ancuța Bobocel a abandonat.

Aurul a fost câștigat de Lonah Salpeter din Israel (31:43.29), urmată de Susan Krumins din Olanda (31:52.55) și de Meraf Bahta din Suedia (32:19.34).