Andrea Dovizioso a câștigat la Brno la MotoGP, obținând a doua victorie din 2018

Italianul Andrea Dovizioso s-a impus în Grand Prixul Cehiei la motociclism viteză, clasa MotoGP, aceasta fiind a doua sa victorie stagională, după cea din prima etapă, în Qatar. Per total, este a zecea victorie a carierei pentru Dovizioso la clasa regină.

Dovizioso a plecat din pole-position, a fost însă imediat depășit de Valentino Rossi, dar a revenit pe primul loc înainte de finalul turului întâi. În turul al șaptelea, Rossi a trecut din nou în frunte, dar a fost întrecut trei tururi mai târziu, mai mult, Rossi coborând chiar pe trei, după ce și Marc Marquez a reușit o depășire. În cele din urmă, Rossi a încheiat pe patru. Jorge Lorenzo a urcat pe podium, urcând pe locul doi.

Pentru Marc Marquez, a fost startul cu numărul 100 la clasa regină, spaniolul ocupând locul trei, dar mărindu-și avansul în fruntea clasamentului general. Marquez are 181 de puncte, iar Rossi este al doilea, cu 132 de puncte. Dovizioso este al treilea, cu 113 puncte.

Peste doar o săptămână, pe 12 august, este programată etapa a 11-a a sezonului, Grand Prixul Austriei, la Spielberg.