Astra-Sepsi 1-1. Giurgiuvenii au condus încă din minutul trei, însă rămân cu o singură victorie în sezon

Astra Giurgiu și Sepsi Sfântu Gheorghe au încheiat la egalitate, 1-1, într-un meci din etapa a treia a Ligii I. Astra rămâne astfel neînvinsă în actualul sezon, dar are o singură victorie în primele trei meciuri.

Giurgiuvenii au deschis repede scorul, în minutul 3, când Llullaku a centrat, iar Laurențiu Buș a marcat din careu. Oaspeții au egalat în repriza secundă când Mensah a pasat pentru macedoneanul Marko Simonovski care a înscris din apropiere.

Astra a urcat pe locul 2, cu cinci puncte, la egalitate cu liderul FC Botoșani, dar cu un golaveraj mai slab. Sepsi ocupă locul șase, cu patru puncte.

În etapa următoare, Astra înfruntă în deplasare pe FC Botoșani, iar Sepsi întâlnește acasă pe Poli Iași.

Astra Giurgiu – Sepsi Sf.Gheorghe 1-1 (1-0)
Goluri: Buș 3 / Simonovski 61
Cartonașe galbene: Buș 52, Stan 83 / Nouvier 31, Simonovski 54, Mensah 74
Astra Giurgiu: Iliev – Belu-Iordache, Erico, Bejan, Stan – Biceanu (Bègue 70), Mrzljak – Balaure, Roșu (Moise 82), Buș (Alibec 57) – Llullaku. Antrenor: Marius Măldărășanu.
Sepsi: Niczuly – Gabriel Moura, Viera, Jovanovici, Sato – Vaşvari, Velev – Hamed (Drăghici 36), Fülöp (Simonovski 53), Nouvier (Mensah 53) – Tandia. Antrenor: Eugen Neagoe.
Arbitru: Adrian Cojocaru (Galați).