U.Craiova-Botoșani 2-2. Moldovenii rămân pe primul loc, craiovenii nu mai știu să câștige

Universitatea Craiova și FC Botoșani au încheiat la egalitate, 2-2, în meciul care a deschis etapa a treia a Ligii I. Pentru U.Craiova, a fost al patrulea joc stagional (trei în campionat și unul în Supercupa României) și abia acum au venit primele goluri, dar nu au fost suficiente pentru o primă victorie. De cealaltă parte, FC Botoșani este neînvinsă în startul de sezon și conduce în clasament.

Lóránd Fülöp a deschis scorul în minutul 11, cu un șut din cinci metri după o pasă a lui Golofca. Însă zece minute mai târziu, Rodriguez l-a faultat în careu pe Mihăilă, iar Alexandru Mitriță a restabilit egalitatea. Mai mult, Mitriță a făcut dubla din pasa lui Mihăilă și părea că U.Craiova și-a revenit. Însă după pauză, Andrei Miron a egalat cu o lovitură de cap după un corner executat de Mihai Roman. Miron nu mai înscrisese în Liga I din noiembrie 2017, când marca tot contra Universității Craiova.

În clasament, FC Botoșani are cinci puncte și este lider, în vreme ce U.Craiova a adunat două puncte și ocupă locul 10.

În etapa următoare, FC Botoșani înfruntă acasă pe Astra, iar U.Craiova întâlnește în deplasare pe Dunărea Călărași. Până atunci, craiovenii joacă joi tot în deplasare cu RB Leipzig, în manșa întâi din turul trei preliminar al Ligii Europa.

U.Craiova – FC Botoșani 2-2 (2-1)
Goluri: Mitriță 21-penalti, 35 / Fülöp 11, Miron 54
Cartonașe galbene: Burlacu 13 / M.A.Roman 17, Fülöp 45+2, Pap 70
U.Craiova:  Pigliacelli – Popa (Kelici 67), Gardoș, Tiago Ferreira – Borța (Donkor 67), Mateiu, Cicâldău, Bancu – Mihăilă, Burlacu (Markovici 77), Mitriță. Antrenor: Devis Mangia.
FC Botoșani: Pap – Dumitraș, Miron, Burcă, Soiledis – Rodriguez, Oaidă – M.Roman (Chitoșcă 62), L.Fülöp (Ongenda 46), Golofca – M.A.Roman (Papa 84). Antrenor: Costel Enache.
Arbitru: Andrei Chivulete (București).