Spectacol în Eternul Derbi: FCSB a condus de trei ori, dar Dinamo a plecat neînvinsă de pe Arena Națională

FCSB și Dinamo București au încheiat la egalitate, 3-3, într-un meci din etapa a doua a Ligii I. Vicecampioana a condus în trei rânduri, dar „câinii roșii” au egalat de fiecare dată, ultima oară în minutul 89.

A fost al 143-lea episod disputat în campionat în duelul direct dintre cele mai titrate echipe ale României și a 52-a remiză, a doua consecutivă. Pentru Dinamo, a fost primul derbi sub conducerea antrenorului Florin Bratu.

FCSB a condus din minutul 10 când fostul atacant de la Dinamo, Harlem Gnohéré, a marcat de la bara a doua după un corner executat de Man. Primul șut pe poartă al dinamoviștilor a venit în minutul 40 când Popovici a trimis de la 25 de metri, dar Bălgrădean a respins în corner. În prelungirile reprizei întâi, Mahlangu a centrat, Benzar a preluat greșit, așezând balonul pentru Mircea Axente care a marcat cu un șut din întoarcere.

FCSB putea reveni în avantaj imediat după pauză, dar Penedo a respins în corner șutul lui Filip. În minutul 54, Florinel Coman a marcat cu un șut direct din corner, Dinamo neavând un jucător la prima bară. Egalitatea a survenit în minutul 61, când Hanca a centrat, iar Dan Nistor a reluat cu latul din apropierea punctului de la 11 metri. Coman a făcut dubla în minutul 68, cu un șut în diagonală, din întoarcere, din marginea careului. Salomao a fost aproape de egalare în minutul 74 când a șutat puțin pe lângă vinclu. În minutul 89, Salomao a centrat, iar Mihai Popescu a înscris cu o lovitură de cap.

Doar Nistor și Gnohéré mai marcaseră anterior în derbi, însă francezul înscrisese de două ori pentru Dinamo, în perioada când a evoluat la alb-roșii.

În clasament, Dinamo urcă pe locul doi, cu patru puncte, iar FCSB este pe locul 10, cu un punct.

În etapa următoare, Dinamo înfruntă în deplasare pe Gaz Metan, iar FCSB joacă pe teren propriu cu Poli Iași. Până atunci, FCSB dispută joi returul cu Rudar Velenje din Slovenia, din turul doi preliminar al Ligii Europa. Bucureștenii au câștigat în tur, în deplasare, cu 2-0.

FCSB – Dinamo București 3-3 (1-1)
Goluri: Gnohéré 10, Coman 55, 68 / Axente 45+2, Nistor 61, Popescu 89
Cartonașe galbene: Gnohéré 13, Popescu 16, Man 20 / Hanca 35, Popescu 45+4, Corbu 59, Nistor 77
FCSB: Bălgrădean – Benzar, Planici, Bălașa, Momcilovici – Popescu, Filip – Man (Moruțan 85), Tănase, Teixeira (Coman 46) – Gnohéré (Qaka 72). Antrenor: Nicolae Dică.
Dinamo: Penedo – Corbu, Popescu, Katsikas, Popovici – Hanca (Gomelt 63), Mahlangu, Nistor – Sorescu (Pesici 76), Axente (Moldoveanu 69), Salomao. Antrenor: Florin Bratu.
Arbitru: Ovidiu Hațegan (Arad).
Spectatori: 27.835.