Ana Bogdan a fost eliminată în runda inaugurală a Bucharest Open

Ana Bogdan a părăsit turneul de la București în prima rundă, astfel că doar trei dintre cele nouă românce de pe tabloul principal s-au calificat în turul secund.

Bogdan, locul 66 WTA și cap de serie numărul șase, a fost învinsă de Anna Karolina Schmiedlova din Slovacia, locul 85 WTA.

Românca a câștigat primul set cu 6-4, apoi a revenit spectaculos în setul secund după ce a fost condusă cu 4-0 și 5-1. Bogdan a câștigat cinci ghemuri la rând, conducând cu 6-5 și servind pentru câștigarea partidei. Însă Schmiedlova a făcut un brec și a egalat la 6-6, apoi a câștigat tiebreakul cu 7-4. În decisiv, a fost 3-1 pentru Bogdan, apoi 5-3 pentru Schmiedlova. La 5-4 în favoarea sa, slovaca a ratat două mingi de meci, iar românca a egalat la 5-5. Însă în cele din urmă, Schmiedlova s-a impus cu 7-5.

Pentru prezența în turul întâi, Bogdan va primi un punct WTA și 1 925 de dolari.

Schmiedlova, câștigătoare a turneului de la București în 2015, o va înfrunta în turul următor pe Laura Siegemund din Germania.

Cele trei românce ajunse în runda secundă sunt Mihaela Buzărnescu, Irina Bara și Sorana Cîrstea.