Polo pe apă

România a fost învinsă clar de Serbia în primul meci din grupele Campionatului European de polo

Echipa națională masculină de polo pe apă a României a pierdut cu 11-5 partida contra Serbiei, din prima etapă a Grupei D la Campionatul European de la Barcelona.

România a avut mai mult timp posesia mingii pe durata partidei (18 minute și 56 de secunde, față de 13:04 în dreptul Serbiei), dar Serbia, câștigătoarea medaliilor de aur la ultimele trei ediții ale competiției, a știut cum să abordeze atacurile de care a beneficiat.

Tiberiu Negrean a marcat trei dintre cele cinci goluri ale echipei noastre, celelalte fiind reușite de Tudor Fulea și de Andrei Prioteasa. De cealaltă parte, Milos Cuk a fost principalul marcator, cu trei goluri.

Tot în Grupa D, Rusia a învins Slovacia cu 12-6.

În etapa a doua, pe 18 iulie, România va înfrunta Slovacia, de la ora 15, iar Rusia va întâlni Serbia.

Prima clasată în grupă se va califica direct în sferturi, iar echipele de pe locurile doi și trei vor merge în playoff.