Spaniolul Marc Marquez rămâne regele de la Sachsenring unde câștigă a șasea oară la rând la MotoGP

Spaniolul Marc Marquez a câștigat cursa clasei regine în Grand Prixul Germaniei la motociclism viteză, etapă desfășurată la Sachsensring. Este al nouălea an la rând în care Marquez câștigă aici, al șaselea an consecutiv cu victorie la clasa MotoGP, după ce în primele trei sezoane se impusese la clasa 125 cmc și la Moto2.

Marquez a plecat din pole position, dar a coborât după primele viraje pe locul trei, fiind întrecut de Jorge Lorenzo și de Danilo Petrucci. Însă Marquez a revenit pe prima poziție în turul al 12-lea și a rezistat în frunte până la final.

Valentino Rossi a ocupat locul secund, iar Maverick Vinales, cu un final bun de cursă, a completat podiumul.

Lorenzo, care a condus multă vreme, a încheiat doar pe locul șase.

Un alt spaniol, Dani Pedrosa, care a anunțat că la finalul sezonului se va retrage, a ocupat locul opt.

Pentru Marquez, a fost a 99-a cursă disputată la clasa MotoGP și a 40-a victorie.

Înaintea mini-vacanței din circuit, Marquez are 165 de puncte în clasamentul general, fiind urmat de Rossi, care a adunat 119 puncte, și Vinales, aflat la 106 puncte.

Etapa a zecea a sezonului este programată pe 5 august, când are loc Grand Prixul Cehiei, la Brno.