//

Fotbal

Franța este în sărbătoare după triumful de la Cupa Mondială din 2018

Franța a câștigat Cupa Mondială din 2018 după victoria din finală contra Croației, scor 4-2. Este al doilea titlu de campioană a lumii din istoria Franței după cel obținut în urmă cu 20 de ani, la turneul pe care l-a găzduit, în 1998. De atunci, Franța mai disputase o finală mondială, în 2006, pierdută în fața Italiei la lovituri de departajare.

În finala de la Moscova, Franța a condus din minutul 18, când Griezmann a executat o lovitură liberă, iar Mario Mandzukici a deviat cu capul în proprie poartă. Zece minute mai târziu, Croația a egalat. Modrici a executat o lovitură liberă din stânga, trimițând pentru Vrsaljko pe cealaltă parte, acesta a trimis cu capul pentru Perisici care l-a driblat pe Kanté și a marcat cu un șut în diagonală, deviat de Varane. O fază lung comentată a avut loc în minutul 36. Matuidi a trimis mingea în careu, iar Perisici a atins balonul cu mâna. După analiza reluării video, arbitrul întâlnirii a acordat penalti pentru Franța, deși intenția croatului nu era clară. Antoine Griezmann a transformat, iar Franța a condus la pauză cu 2-1.

Imediat după reluare, Lloris a intervenit excelent la șutul lui Rebici, apoi Mbappé l-a depășit pe Vida și a șutat din unghi închis, însă Subasici a respins. Franța s-a desprins după golul marcat în minutul 59 de Paul Pogba, cu un șut din marginea careului. Din 1982 nu se mai marcase în finala Cupei Mondiale de la o distanță mai mare de 16 metri. În minutul 65, Kylian Mbappé a marcat pentru 4-1, cu un șut superb de la 20 de metri. La 19 ani, francezul este al doilea adolescent din istorie care marchează în finala Cupei Mondiale după Pele care înscria în 1958, la 17 ani. Totuși Croația a reintrat în joc patru minute mai târziu, când Lloris a greșit sub presiunea lui Mario Mandzukici, trimițând balonul în piciorul croatului și de aici mingea a sărit în poartă. Însă croații nu au mai reușit încă un gol cu care să relanseze meciul, iar Franța s-a impus cu 4-2.

Din 1966 nu se mai marcaseră șase goluri într-o finală a Cupei Mondiale.

Didier Deschamps, selecționerul Franței, devine a treia persoană care câștigă trofeul Cupei Mondiale și ca jucător, și ca antrenor, după brazilianul Mario Zagallo (în 1958 și 1962 ca jucător, în 1970 ca selecționer) și germanul Franz Beckenbauer (în 1974 ca jucător, în 1990 ca selecționer).

Franța – Croația 4-2 (2-1)
Goluri: Mandzukici 19-autogol, Griezmann 38-penalti, Pogba 59, Mbappé 65 / Perisici 29, Mandzukici 69
Cartonașe galbene: Kanté 27, Hernandez 41 / Vrsaljko 90+2
Franța: Lloris – Pavard, Varane, Umtiti, Hernandez – Pogba, Kanté (N’Zonzi 55) – Mbappé, Griezmann, Matuidi (Tolisso 73) – Giroud (Fekir 81). Selecționer: Didier Deschamps.
Croația: Subasici – Vrsaljko, Lovren, Vida, Strinici (Pjaca 82) – Rakitici, Brozovici – Rebici (Kramarici 71), Modrici, Perisici – Mandzukici. Selecționer: Zlatko Dalici.
Arbitru: Nestor Pitana (Argentina).
Jucătorul meciului: Antoine Griezmann.
Spectatori: 78 011.