//

Fotbal

Belgia a învins Anglia și a cucerit medaliile de bronz la Cupa Mondială din Rusia

Belgia a înregistrat cel mai bun rezultat din istorie la o Cupă Mondială, încheind pe locul trei la turneul găzduit de Rusia. În finala mică, la Sankt Petersburg, Belgia a trecut de Anglia cu 2-0.

„Diavolii Roșii” au condus încă din minutul 4, când Thomas Meunier a marcat din apropiere după o pasă a lui Chadli. Eric Dier putea egala în minutul 70, când a lobat mingea peste Courtois, însă Alderweireld a respins de pe linia porții. Meunier a avut șansa dublei în minutul 80, dar Pickford a respins spectaculos șutul belgianului. Eden Hazard a stabilit scorul final, în minutul 82, în urma unui contraatac.

Cele două echipe se mai întâlniseră la turneul din Rusia și în faza grupelor, atunci Belgia câștigând cu 1-0.

Până acum, cel mai bun rezultat al Belgiei la Cupa Mondială era un loc patru, la ediția din 1986.

Meunier a fost al zecelea jucător diferit care a marcat pentru Belgia la această ediție a turneului, echipa din Benelux egalând astfel un record stabilit de Franța în 1982 și reeditat de Italia în 2006.

Pentru Anglia, a fost meciul cu numărul 100 jucat la un turneu final important – 69 de partide la Cupa Mondială și 31 la Campionatul European.

Belgia – Anglia 2-0
Goluri: Meunier 4, E.Hazard 82
Cartonașe galbene: Witsel 90+3 / Stones 52, Maguire 76
Belgia: Courtois – Alderweireld, Kompany, Vertonghen – Meunier, Tielemans (Dembélé 78), Witsel, Chadli (Vermaelen 39) – De Bruyne, Lukaku (Mertens 60), E.Hazard. Selecționer: Roberto Martinez.
Anglia: Pickford – Jones, Stones, Maguire – Trippier, Loftus-Cheek (Alli 84), Dier, Delph, Rose (Lingard 46) – Sterling (Rashford 46), Kane. Selecționer: Gareth Southgate.
Arbitru: Alireza Faghani (Iran).
Jucătorul meciului: Eden Hazard.
Spectatori: 64 406.