//

Fotbal

Clubul englez Chelsea s-a despărțit de antrenorul italian Antonio Conte

Chelsea a renunțat la serviciile antrenorului italian Antonio Conte care a petrecut două sezoane pe Stamford Bridge. Fostul selecționer al echipei naționale a Italiei a preluat pe Chelsea în 2016, câștigând în sezonul de debut titlul de campion în Premier League, iar în al doilea sezon cucerind Cupa Angliei.

Conte mai avea un an de contract cu Chelsea și începuse deja pregătirea noului sezon alături de echipa londoneză.

După un prim sezon de succes, a doua stagiune la Chelsea a tehnicianului în vârstă de 48 de ani a fost marcată de mai multe scandaluri, italianul criticând politica de transferuri a clubului, iar evoluțiile în campionat au fost modeste, echipa încheind pe locul cinci și ratând astfel calificarea în Liga Campionilor.

În locul lui Conte, presa internațională anunță că va veni un alt italian, Maurizio Sarri, fost antrenor la Napoli.

23/09 PAOK Salonic, echipă pregătită de Răzvan Lucescu, a învins acasă cu 2-0 pe AEK Atena, în campionatul Greciei

23/09 Cosmin Moți a marcat un gol pentru Ludogoreț Razgrad care a învins în deplasare cu 3-2 pe Botev Plovdiv, în campionatul Bulgariei

23/09 Francezul Gilles Simon l-a învins cu 7-6, 6-1 pe germanul Matthias Bachinger, în finala turneului de la Metz

23/09 Austriacul Dominic Thiem l-a învins cu 6-3, 6-1 pe slovacul Martin Klizan, în finala turneului de la Sankt Petersburg

23/09 Olandeza Kiki Bertens a învins-o pe australianca Ajla Tomljanovici cu 7-6, 4-6, 6-2, în finala turneului de la Seul

23/09 Ștefania Dobre a fost eliminată în turul secund al categoriei 63 kg, la Campionatele Mondiale de judo de la Baku

23/09 Karolina Pliskova din Cehia a învins-o cu 6-4, 6-4 pe japoneza Naomi Osaka, în finala turneului de la Tokyo

22/09 Antwerp, echipă antrenată de Laszlo Boloni, a fost învinsă în deplasare cu 2-0 de Sint-Truiden, în campionatul Belgiei

22/09 Nicolae Stanciu a marcat două goluri pentru Sparta Praga care a învins acasă cu 4-1 pe Slovan Liberec, în campionatul Cehiei

22/09 Chinezoaica Wang Qiang a învins-o pe kazaha Iulia Putințeva cu 6-1, 6-2, în finala turneului de la Guangzhou

21/09 Andreea Chițu a fost învinsă în turul doi al categoriei 52 kg, la Campionatele Mondiale de judo de la Baku

20/09 Claudiu Keșeru a marcat un gol pentru Ludogoreț Razgrad care a fost învinsă acasă cu 3-2 de Bayer Leverkusen, în grupele Ligii Europa