//

Fotbal

Viitorul învinge în deplasare pe Racing Union Luxemburg, în prima manșă din turul întâi preliminar al Ligii Europa

Viitorul Constanța se îndreaptă spre turul doi preliminar al Ligii Europa după victoria cu 2-0 în deplasare contra micuței echipei Racing Union Luxemburg, în prima manșă din turul întâi.

Echipa antrenată de Gheorghe Hagi a dominat întâlnirea, deschizând scorul în minutul 23, când Denis Drăguș a marcat cu un lob peste portarul advers, ieșit greșit din poartă. Două minute mai târziu, Ianis Hagi putea dubla diferența, dar Ruffier a intervenit cu siguranță. Gazdele au trecut pe lângă egalare în minutul 35, când Cojocaru a respins în corner șutul lui Hennetier. Drăguș a fost aproape de dublă în minutul 77, când a reluat cu călcâiul spre colțul scurt, dar Ruffier a prins. Tot Drăguș a obținut un penalti în minutul 82, când a fost faultat în careu de Simon, iar Ianis Hagi a transformat.

Meciul retur este programat pe 19 iulie, la Ovidiu.

Câștigătoarea dublei manșe va juca în turul doi preliminar contra echipei olandeze Vitesse Arnhem.

Racing Union Luxemburg – FC Viitorul 0-2 (0-1)
Goluri: Drăguș 23, Hagi 82-penalti
Cartonașe galbene: M’Boup 78, Simon 81 / Hagi 30
Racing Union: Ruffier – Simon, M’Boup, Nyssen – Hennetier, Nouidra (Humbert 87), Osmanovici, Nakache, Birk – Szimayer (Shala 80), Da Mota (Sulejmani 90). Antrenor: Patrick Grettnich.
Viitorul: Cojocaru – Duarte, Ţîru, Mladen, De Nooijer (Boboc 79) – Achim, Băluță, Vînă – Hagi (Pitu 86), Drăguș, Mățan (Houri 58). Antrenor: Gheorghe Hagi.
Arbitru: Alex Troleis (Insulele Feroe)